تبلیغات
دانشجویان اکتشاف معدن 89 پلی تکنیک تهران - ذخایر و پتانسیلهای عمده مس در ایران
دانشجویان اکتشاف معدن 89 پلی تکنیک تهران
ایرانی سربلند با پشتوانه علمی قوی
"
درباره وبلاگ


باسلام خدمت كلیه كاربران عزیز
ورود شما رو به وبلاگ مهندسین اكتشاف معدن 89 پلی تكنیك تبریك گفته و امیدوارم در كنار این وبلاگ لحظات خوب و خوشی داشته باشید و بتونیم با شما در ارتباط مستمر باشیم .
باما همراه باشید تا شمارا بادنیای معدن آشنا كنیم .
مدیر وبلاگ ( سجاد باتقوا )

مدیر وبلاگ : SAJJAD BATAGHVA
نویسندگان
ایران از دیرباز به عنوان یكی ازپتانسیل‌های مهم اقتصادی مس پورفیری در دنیا شناخته شده است و از نظر مس زایی در بهترین شرایط متالورژی قرار گرفته است  ایران از دیرباز به عنوان یكی ازپتانسیل‌های مهم اقتصادی مس پورفیری در دنیا شناخته شده است و از نظر مس زایی در بهترین شرایط متالورژی قرار گرفته است
از دیدگاه تكتونیكی كشور ایران در سیستم كوهزایی آلپ – هیمالیا (آلپی) واقع شده است. از نظر كانی سازی، كمربند جهانی مس (كمربند آلپ- هیمالیا) كه از كوه‌های آلپ در اروپای غربی شروع شده و پس از عبور از كشورهای اروپای شرقی و تركیه از ناحیه مرزی جلفا وارد ایران شده و از جنوب شرق وارد افغانستان، پاكستان و هندوستان گشته و به كوه‌های هیمالیا ختم می‌شود.
كشور ایران در بین كشورهای دارای ذخایر مس از جایگاه مناسبی برخوردار است. بخش‌هایی از ایران كه از لحاظ ذخایر معدنی بر روی كمربند جهانی مس قرار گرفته است از جنوب شرقی ایران شروع و تا شمال غربی و نواحی آذربایجان ادامه دارد.
با مطالعه و بررسی ذخایر مهم و درخور توجه كشور بر مبنای گزارش وزارت معادن و فلزات در آذرماه 1378 درمورد فهرست معادن فعال كشور بطور تقریبی میزان ذخایر قطعی معادن فعال كشور حدود 2 میلیارد تن بدست می‌آید كه با توجه به درصد عیار آنها میزان ذخایر معادن فعال كشور براساس مس محتوی حدود 5/19 میلیون تن برآورد می‌شود كه این میزان با توجه به ذخائر مس جهان (317 میلیون تن) حدود 6 درصد از ذخائر جهان را تشكیل می‌دهد.
با توجه به آمارهایی كه قبلاً ارائه شد میزان تولید جهانی مس معدنی در جهان درسال 1998 معادل 2/12 میلیون تن بوده است كه ایران 3/128 هزار تن در این سال تولید داشته بنابراین از نظر تولید مس معدنی كشور ما یك درصد از تولید جهانی را دارا می‌باشد. بررسی جایگاه ایران از نظر تولید و ذخائر جهانی نشان می‌دهد كه پتانسیل‌های بالقوه در داخل هنوز بالفعل در نیامده است و امكان افزایش تولید تا سه برابر تولید فعلی وجود دارد.
مجموع ذخایر قطعی سنگ مس ایران در سال 1380 حدود یك میلیارد تن برآورد شده است. ذخیره ایران در سال 2000، 14197 هزار تن و در سال 2003 ذخیره قطعی معادن مس ایران حدود 1900 میلیون تن برآورد شده است كه معادل 5/3% از ذخایر معدنی مس جهان است. ایران از حیث ذخایر معدنی مس جهان در رتبه هفدهم است كه عمده این ذخایر در استان‌های كرمان و آذربایجان قرار دارد.
كانسارهای مس بیشتر در محدوده سنگهای آتشفشانی به سن ترشیاری عمل كرده است. شاید بتوان پنج محدوده اساسی برای حضور این كانسارها در نظر گرفت كه عبارتند از: آذربایجان،تارم،انارك،عباس آباد و كرمان.
ناحیه مس دار كرمان قسمتی از كمربند فلززایی ایران مركزی می‌باشد كه مهم‌ترین ذخایر مس این ناحیه توده‌های مس سرچشمه و میدوك است. ناحیه مس دار منطقه آذربایجان نیز قسمتی از این كمربند بوده و كانسار مس سونگون بزرگترین اندیس مس در شمال غرب ایران محسوب می‌شود.
طرح‌های توسعه مس در ایران و تقاضای بالای مس كاتدی نیاز بیشتری را جهت بالا رفتن تولید كنسانتره، توسعه و استفاده بهینه از ظرفیت ذوب ایجاب می‌نماید.
كانسارهای مس ایران عمدتاً از دو نوع رگه‌ای و پورفیری تشكیل شده است.كانی سازی مس در این نهشته‌های معدنی ناشی از برخورد توده‌های نفوذی به داخل اسكارن‌های آهكی و سنگ‌های آتشفشانی می‌باشد.
در حال حاضر با توجه به دارا بودن 4‌درصد از ذخایر مس جهان تنها 1/1‌درصد از تولید این فلز متعلق به كشورمان است که باید با برنامه‌ریزی صحیح سهم بسزایی در تولید این فلز پرمصرف در جهان داشته باشد.
با توجه به قرارگیری كشور ایران بر روی كمربند فلززایی و وجود ذخایر غنی مس در داخل كشور مانند مس سونگون، مس سرچشمه، خاتون آباد، قلعه زری، چهل كوره، میدوك و صادرات ( عمدتاً از چین) از جایگاه ویژه‌ای در بازار جهانی مس برخوردار است.
از جمله معادن مهم دیگرمس كشور ذخایر ‌تخت،‌ بحر آسمان، چهار گنبد، كرور، وود، آستامال، بالوجه، بارملك، كیقال، مس مزرعه، بایچه باغ رشید آباد، رز، عباس آباد، دهنه سیاه، شمال خور، كله‌ها، تالمسی، مسكنی، قمشلو،‌ساقی بیك نسر،‌چهار فرسخ، الموت، سركویر، ملكوت، كلاته، مهران، لب كال، دامن جال،‌تكنار است و تاكنون بیش از 3 میلیارد تن ذخیره قطعی مس در ایران شناسایی شده كه معدن مس سرچشمه با بیش از یك میلیارد تن ذخیره احتمالی و 427 میلیون تن ذخیره قطعی و با عیار 13/1 درصد مس، 035/0 درصد، 3/0 گرم در تن طلا و 10 گرم در تن نقره و همچنین معدن مس سونگون با یك میلیارد تن ذخیره مس و مولیبدن بزرگترین معادن مس كشور محسوب می‌شوند. از دیگر محورهای مس در ایران نیز می‌توان به محور ارسباران، طارم، سمنان، سبزوار و بیرجند، نصرت آباد و محور انارك اشاره كرد.
كمربند مس طارم- قفقاز از بخش شمال شرقی استان آذربایجان شرقی عبور می‌كند و معادنی چون مس پورفیری سونگون ارزش اقتصادی قابل توجهی در این بخش دارد و كانی سازی آن از نوع مس، مس- مولیبدن- سرب، طلا- آهن- مس، مس- طلا و مس- نقره می‌باشد.
از دیدگاه تكتونیكی، كشور ایران در سیستم كوهزایی آلپ- هیمالیا(آلپی) واقع شده است. از نظر كانی‌سازی مس، كمربند عظیم مس كه از شمال غرب از بخش شرقی صربستان آغاز می‌شود بعد از گذشتن از تركیه وارد ایران شده و از جنوب شرقی وارد افغانستان و پاكستان می‌شود.
در این كمربند فعالیت های ماگمایی و انتشار سنگهای بازیك و اولترابازیك، كمپلکس های آتشفشانی - رسوبی و فعالیت های آذرین همزمان و همراه با كوهزایی آلپی به صورت یك گزینه شاخص عمل كرده است.
كانسارهای مس بیشتر در محدوده سنگهای آتشفشانی به سن ترشیاری عمل كرده است. شاید بتوان 5 محدوده اساسی برای حضور این كانسارها در نظر گرفت كه عبارتند از: آذربایجان، تارم، انارك، عباس آباد و كرمان.
به عبارت دیگر این كانسارها در شمال خطی قرار گرفته كه خوی را در شمال غرب به سیرجان در كرمان و ایرانشهر در بلوچستان در جنوب غرب پیوند میدهد. در كمربند زاگرس چین خورده و رشته كوه‌های مكران گستره ساحلی خزرف پهنه كپه داغ و از البرز شرقی تا مرز افغانستان كانسار مورد توجهی وجود ندارد.
با مطالعه و بررسی ذخایر مهم و در خور توجه كشور كه شرح آنها رفت و بر مبنای گزارش وزارت معادن و فلزات در آذر ماه 1378 در مورد فهرست معادن فعال كشور می‌توان به طور تقریبی ذخایر معدنی مس را برآورد نمود.

بدیهی است كه میزان واقعی ذخیره با در نظر گرفتن ذخیره احتمالی موجود در مورد برخی از كانسارها و همچنین بسیاری از كانسارهای در خور توجه كشور كه اكتشافات نیمه تفصیلی تا تفصیلی نیز بر روی آنها صورت گرفته است ولی در محاسبه فوق در نظر گرفته نشده‌اند بسیار بالاتر از این مقدار خواهد بود. ضمنا با راه‌اندازی طرحهای استحصال مس از روش لیچینگ (بدست آوردن مس از اكسیدهای این عنصر) و یا بایولیچینگ (بدست آوردن مس از ذخایر سولفیدی كم عیار) كه هم اكنون در محله آزمایشگاهی و آزمون و خطا قرار دارد، قطعاً میزان مس تولید شده كشور بالاتر خواهد رفت. در هر صورت با توجه به ذخایر بسیار زیاد مس كشور به دلیل قرارگیری طبیعی ایران بر كشور در بخش خصوصی و كوچك مقیاس علاوه بر سرمایه‌گذاری دولتی می‌باشد.
كشور ایران در بین كشورهای دارای ذخایر مس از جایگاه مناسبی برخوردار می‌باشد بطوری كه از مجموع 35 میلیارد تن سنگ مس جهان حدود 11 درصد آن مربوط به ایران می باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
SAJJAD BATAGHVA
جمعه 25 فروردین 1391
دوشنبه 27 شهریور 1396 ساعت 18 و 13 دقیقه و 52 ثانیه
Hey would you mind stating which blog platform you're using?

I'm planning to start my own blog soon but I'm having a tough
time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm
looking for something unique. P.S Sorry for
being off-topic but I had to ask!
شنبه 14 مرداد 1396 ساعت 06 و 33 دقیقه و 21 ثانیه
It's amazing to pay a visit this web page and reading the views
of all friends regarding this article, while I am also keen of getting familiarity.
سه شنبه 29 فروردین 1396 ساعت 13 و 36 دقیقه و 22 ثانیه
Simply desire to say your article is as astounding.
The clarity in your post is just nice and i could assume you are an expert on this subject.
Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
Thanks a million and please carry on the
enjoyable work.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 ساعت 22 و 47 دقیقه و 10 ثانیه
Superb post but I was wanting to know if you could write a litte more
on this subject? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit more.

Thank you!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای دانشجویان اکتشاف معدن 89 پلی تکنیک تهران محفوظ است