تبلیغات
دانشجویان اکتشاف معدن 89 پلی تکنیک تهران - معرف کاشف یکی از بزرگترین معادن مس دنیا
دانشجویان اکتشاف معدن 89 پلی تکنیک تهران
ایرانی سربلند با پشتوانه علمی قوی
"
درباره وبلاگ


باسلام خدمت كلیه كاربران عزیز
ورود شما رو به وبلاگ مهندسین اكتشاف معدن 89 پلی تكنیك تبریك گفته و امیدوارم در كنار این وبلاگ لحظات خوب و خوشی داشته باشید و بتونیم با شما در ارتباط مستمر باشیم .
باما همراه باشید تا شمارا بادنیای معدن آشنا كنیم .
مدیر وبلاگ ( سجاد باتقوا )

مدیر وبلاگ : SAJJAD BATAGHVA
نویسندگان
در این بخش کاشف یکی از یزگترین ذخایر مس دنیا تحت عنوان مس سرچشمه معرفی می گردد .

گفت وگو با عبدالمجید وكیل كاشف معدن مس سرچشمه - بخش اول : چگونه مس سرچشمه كشف شد.

  چندی پیش كپی مجله یی از شركت ملی مس ایران به دستم رسید. شرح حال یكی از كاشفان مس ایران توجهم را جلب كرد. در آن مجله بخشی از زندگینامه مهندس «عبدالمجید وكیل» آورده شده بود كه در دهه 40 معدن سرچشمه كرمان را كشف كرده بود. باورم نمی شد شخصی كه یكی از بزرگ ترین و پرعیارترین معادن مس جهان را كشف كرده هنوز در قید حیات باشد. به گفت وگو نشستن با چنین شخصی برایم بسیار جذاب بود تا بدانم او در دهه 40 چگونه چنین ذخیره بزرگی را كشف كرده است. از طریق دوستانی در خانه معدن ایران شماره همراه مهندس وكیل را پیدا كردم. پشت خط مردی با صدایی كه هنوز پیر نشده بود پاسخم را داد. قرار شد صبح فردا به دفترش در خیابان جردن بروم. وكیل سرحال با ظاهری آراسته در كنار فرزندش كه این روزها كارهای پدر را انجام می دهد به استقبالم آمد.
    
    اصول حرفه یی روزنامه نگاری مرا موظف می كرد از دیدن چنین شخصی ذوق زده نشوم و تحت تاثیر شخصیتش قرار نگیرم. چای را كه خوردیم دقایقی درباره مسائل سیاسی كشور صحبت كردیم. حالاباید از وكیل شرح حالش را می پرسیدم تا بدانم او چگونه موفق به كشف چنین معدنی شده است.
    
    دانشگاه تهران
    «تابستان سال 1340 فوق لیسانس معدن را از دانشگاه تهران كسب كردم. بلافاصله در شركت معدنی اسفندقه مشغول به كار شدم. این شركت زیر نظر شركت معادن كرومیت ایران بود. شركتی بود كه برادران رضایی (از معدنكاران قدیمی كشور) آن را اداره می كردند. در سال 1345 مدیر فنی این شركت شدم. آن روزها به علت تحولات سیاسی و انقلابی كه در شیلی به عنوان بزرگ ترین تولیدكننده مس در جهان صورت گرفته بود، قیمت مس در دنیا شدیداً افزایش یافت. كشورهای معدنی در پی كشف ذخایر مس بودند تا بتوانند نیازشان را به این فلز باارزش از طریق تولید داخل مرتفع كنند. مدیران شركت كرومیت ایران نیز به این فكر افتادند تا در بخش اكتشاف مس سرمایه گذاری كنند. گزارش هایی به زبان های انگلیسی و آلمانی به دست مدیران شركت افتاد كه در آن نشان می داد كارشناسان خارجی برخی نقاط ایران را برای كشف مس پی جویی كرده اند. شركت تصمیم گرفت یك تیم اكتشافی برای یافتن مس در كشور تشكیل دهد. سرپرستی این تیم نیز بر عهده اینجانب گذاشته شد. یادم می آید بودجه یی خوب به همراه وسایل نقلیه مناسب در اختیار بنده گذاشتند تا كار اكتشاف مس را در كشور آغاز كنیم. نقشه هایی توسط دو تن از استادكاران اناركی (آقایان حسین نوذری و علی آذرنگ) در اختیارمان قرار گرفت. نزدیك به یك سال پی جویی كردیم (اكتشافات اولیه را پی جویی می نامند) و آثار ارزشمندی از ذخایر مس را یافتیم. یادم می آید حدود 40 منطقه مس دار در كشور كشف شد و شركت برای آنها از وزارت اقتصاد وقت درخواست پروانه اكتشاف كرد.»
    
    پاییز 1345
    وكیل در این لحظه چند ورقه را به صورت كپی شده برایم می آورد و می گوید: شرح حال كشف معدن را به طور كامل برای مجله شركت ملی مس نوشته ام. اگر چیزی از قلم افتاد می توانید از این متن نیز استفاده كنید. «خب كجا بودیم، آهان. عرض می كردم 40 نقطه را پیدا كردیم. ذخایری همچون «سونگون» در آذربایجان، «قلعه زری» در خراسان، چهل كوره در سیستان و بلوچستان و میدوك و سرچشمه جزء این 40 منطقه قرار داشت. تصمیم گرفتیم ابتدا روی معادنی كار كنیم كه به معادن كرومیت وابسته به شركت كرومیت ایران نزدیك باشند تا از امكانات آن معادن برای اكتشافات بیشتر بهره ببریم. همان طور كه می دانید عمده معادن كرومیت كشور، مثل اسفندقه و فاریاب، در كرمان واقع شده است. بنابراین شركت، منطقه سرچشمه را برای انجام اكتشافات بیشتر انتخاب كرد چون این منطقه به اسفندقه و فاریاب نزدیك تر بود. پاییز سال 1345 كار اكتشافات بیشتر را در منطقه سرچشمه آغاز كردیم. البته ذخایر مس سونگون هم قابل توجه بود اما چون سونگون در منطقه یی سردسیر و كوهستانی واقع شده بود نمی توانستیم با امكانات آن روز اولویت را به منطقه آذربایجان بدهیم.»
    
   حضور در سرچشمه
    «بار و بندیل مان را جمع كردیم و به سمت سرچشمه رفتیم. روزی كه به سرچشمه رسیدیم جوی آب آبی رنگی را دیدم كه در دره سرچشمه جریان دارد. رنگ آبی این جوی به علت تركیبات كربناتی كانی مس (مالاكیت و آزوریت) بود. این جوی آب دال بر وجود سنگ معدنی مس در منطقه سرچشمه بود. البته آثار سطحی نیز از كانی مس وجود داشت. خلاصه همان جا زمینگیر شدیم و در كلبه «مشهدی رمضان» اقامت كردیم. فردای آن روزی كه رسیدیم جست وجو و شناسایی را در تمام منطقه سرچشمه ادامه دادیم. در آنجا چاهی وجود داشت كه محلی ها به آن چاه «فیروزه» می گفتند. همان روز كارگری جوان و مقنی را با طناب و گونی پلاستیكی به ته چاه فرستادیم تا نمونه هایی را كه در ته چاه بود برایمان بالابیاورد. نتیجه این شد كه مقداری استخوان الاغ و دو سكه كج و كوله نقره از ته چاه بیرون آمد. استخوان ها كاملاً سبز فیروزه یی شده بودند. (این استخوان ها و سكه سال ها بعد توسط یك شركت انگلیسی كه مسوولیت راه اندازی مس سرچشمه را برعهده گرفت به موزه انگلستان فرستاده و مشخص شد قدمت آنها دو هزار و 200 سال است یعنی از دو هزار و 200 سال قبل مردم از وجود چنین ذخیره یی خبر داشته اند.)»
    
    آغاز اكتشافات
    كامران فرزند مهندس وكیل هم در این لحظه به جمع ما اضافه می شود. می پرسم اگر مردم ایران بیش از دو هزار سال است ذخیره سرچشمه را می شناسند پس چطور شما را كاشف این معدن معرفی كرده اند؟ «قدیمی ها به صورت كلان از این معدن استفاده نكرده اند و كاری علمی و حساب شده روی آن انجام نداده اند بلكه با استفاده از عملیات بسیار ساده معدنكاری فلز مس را به صورت بسیار محدود استخراج می كرده اند. كاری كه ما كردیم یك كار علمی بود كه نشان می داد در این منطقه صدها میلیون تن سنگ مس با عیار بالامدفون شده است. در همان روزهای اول برایمان مشخص شد با یك ذخیره بسیار بزرگ روبه رو هستیم. بنابراین اقامت مان در كلبه مشهدی رمضان تداوم یافت. روز سوم اقامت برای خرید لوازم و وسایل اولیه اكتشاف (بیل و كلنگ و فرغون) دستور فوری صادر كردیم تا بتوانیم عملیات اكتشاف را با حفر تونل های عمود بر امتداد دره سرچشمه شروع كنیم. هدف از حفر این تونل ها گذر از ناحیه اكسیده سطحی و رسیدن به ماده معدنی اولیه بود كه قاعدتاً باید تركیبات سولفوره مس باشد. تونل هایی كه در سرچشمه به فواصل 50 تا 60 متر از یكدیگر حفر می كردیم پس از طی 20 تا 30 متر در ناحیه اكسیده به تدریج تركیبات سولفوره مس را نمایان می كرد. از هر متر تونلی كه حفر می كردیم یك نمونه می گرفتیم و برای آزمایش مقدار درصد مس به تهران می فرستادیم و نتایج حاصله را روی نقشه تونل ها پیاده می كردیم.»
    
   واقعه غیرمترقبه
    «بعد از قریب چهار ماه كار شبانه روزی و پیشروی های قابل ملاحظه یی كه در عملیات اكتشافی حاصل شد واقعه غیرمترقبه یی اتفاق افتاد كه یكباره تمام فعالیت ها را در سرچشمه تحت الشعاع قرار داد. آقای رضایی مدیرعامل شركت با دفتر كارگاه در رفسنجان تماس گرفتند و گفتند به فلانی بگویید فوراً فعالیت ها در سرچشمه متوقف شود. علتی هم ذكر نكردند. پرواضح بود كه با اشتیاق و هیجانی كه بنده برای تسریع در كارها داشتم و نتایجی كه حاصل شده بود اجرای دستور شركت برایم مشكل بود. تصمیم گرفتم كار را دنبال كنم و با اینكه خواسته بودند فوراً به تهران بروم به بهانه ضرورت حضور در سایر كارگاه های اكتشافی مس از مسافرت به مركز طفره رفتم اما بالاخره پس از تمام شدن موجودی نقدی در سرچشمه و عدم ارسال وجه از طرف شركت مجبور شدم به تهران بروم.»
    
    وكیل اصالتاً خوزستانی است. می گوید سال ششم ریاضی در اهواز بوده و پس از آن به تهران آمده و در كنكور دانشكده فنی شركت كرده است. از بچگی هم عاشق معدن بوده، به همین خاطر آزمون رشته مهندسی معدن را داده است. هیچ موقع هم علاقه یی به پشت میزنشینی نداشته و ترجیح داده در كوه و بیابان و صحرا به كشف ذخایر معدنی بپردازد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
SAJJAD BATAGHVA
جمعه 25 فروردین 1391
جمعه 4 اسفند 1396 ساعت 23 و 22 دقیقه و 52 ثانیه
این عالی است که شما از ایده های این بخش از نوشتن و همچنین از ما دریافت می کنید
بحث در این زمان ساخته شده است.
پنجشنبه 16 آذر 1396 ساعت 20 و 29 دقیقه و 31 ثانیه
Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just
sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing.
Do you have any tips for first-time blog writers?
I'd certainly appreciate it.
دوشنبه 27 شهریور 1396 ساعت 18 و 57 دقیقه و 55 ثانیه
Heya i'm for the primary time here. I found this board
and I to find It truly useful & it helped me out a lot.

I hope to present one thing again and help others such as you helped me.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 ساعت 15 و 53 دقیقه و 49 ثانیه
After looking into a few of the blog articles
on your website, I truly like your technique of
blogging. I bookmarked it to my bookmark site
list and will be checking back in the near future.
Please check out my website too and tell me your opinion.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای دانشجویان اکتشاف معدن 89 پلی تکنیک تهران محفوظ است