تبلیغات
دانشجویان اکتشاف معدن 89 پلی تکنیک تهران - مقاله ای در مورد افیولیت ها
دانشجویان اکتشاف معدن 89 پلی تکنیک تهران
ایرانی سربلند با پشتوانه علمی قوی
"
درباره وبلاگ


باسلام خدمت كلیه كاربران عزیز
ورود شما رو به وبلاگ مهندسین اكتشاف معدن 89 پلی تكنیك تبریك گفته و امیدوارم در كنار این وبلاگ لحظات خوب و خوشی داشته باشید و بتونیم با شما در ارتباط مستمر باشیم .
باما همراه باشید تا شمارا بادنیای معدن آشنا كنیم .
مدیر وبلاگ ( سجاد باتقوا )

مدیر وبلاگ : SAJJAD BATAGHVA
نویسندگان

در این قسمت مقالات مفید در مورد افیولیت ها قرار داده شده است . امیدواریم از این مقاله  نهایت استفاده را ببرید ...

افیولیت ها OPHIOLITES
واژةافیولیت مترادف واژة سرپانتین(A. Bronyniart, 1813) می باشد که بعدها به نام “سنگهای سبز" از آن نام برده شده است. کلاً به مجموعه سنگهای ماگمایی بازیک و الترابازیک گفته می شود که تقریباً سرپانتینیزه و دگرگون شده و اغلب در رشته کوه های تیپ آلپی دیده می شود. در واقع پریدوتیت و سرپانتین های تیپ آلپ اغلب با سنگهای ولکانیکی اسپیلیتی همیافت می باشند و اجتماع موسوم به افیولیت را تشکیل می دهند. که خاص محیط های ژئوسنکلینالی است.
برای ملاحظه متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید.
فیولیت ها OPHIOLITES
واژةافیولیت مترادف واژة سرپانتین(A. Bronyniart, 1813) می باشد که بعدها به نام “سنگهای سبز" از آن نام برده شده است. کلاً به مجموعه سنگهای ماگمایی بازیک و الترابازیک گفته می شود که تقریباً سرپانتینیزه و دگرگون شده و اغلب در رشته کوه های تیپ آلپی دیده می شود. در واقع پریدوتیت و سرپانتین های تیپ آلپ اغلب با سنگهای ولکانیکی اسپیلیتی همیافت می باشند و اجتماع موسوم به افیولیت را تشکیل می دهند. که خاص محیط های ژئوسنکلینالی است.
امروزه افیولیت ها و یا کمپلکس های افیولیتی به مجموعه شماتیکی اطلاق می گردد که روند پیدایش و تکوین آن از پایین به بالا دارای ویژکیهای زیر است:
1- پریدوتیت های متورق که متحمل تغییر شکلها تکتونیکی در حالت جامد در درجه حرارت بالا و فشار بالا را شده اند.(HP-HT)
2- گابروها و پریدوتیت های لایه لایه با ساختمانهای متراکم و توده ای( متبلور شدن مجزا و نهشته های متوالی، چگالی مواد سازنده، بلورهای موجود در اطاق ماگما)
3- بازالتهای بالشی یا پیلولاواها( Pillow- lavas) یا مواد خروجی زیر دریایی. سن گدازه ها معمولاًقابل تشخیص است(در لابلای رسوبات دریایی).
اما سطوح مواد متراکم و توده ای و پریدوتیت های متورق قابل تشخیص نمی باشد، برای این منظور می بایست سن متبلور شدن مواد ماگمایی و زمان تحولات تکتونیکی منطقه را مورد بررسی قرار داد. تفسیر مطلب در مورد افیولیت ها بسیار مشکل است، چرا که نقل و انتقال تکتونیکی و تبلور مجدد عموماً دست به دست هم می دهند و شواهد ضروری را برای اظهار نظر در مورد اشتیاق هر توده اولترا بازیکی خاص از میان می برند، خواه این توده مستقیماً از گوشتة فوقانی و بصورت سنگ کریستالین یا ماگمای پریدوتیتی باشد و خواه از تجمع کریستالی قاعده ای برخی ماگمای بازالتی تفریق شده باشد. بخوبی می توان فرض نمود که هر تودة مجزایی از سنگهای الترامافیکی که اکنون احتمالاً با سنگهایی یافت می شوند که به بخش فوقانی پوسته اختصاص دارند، چه از نظر میانی و چه از لحاظ فضاییاز منبع اصلی خود با سنگهایی که در یک محیط ژئوسنکلینالی تجمع یافته دئر افتاده اند.آنها به نحوی خصوصیات شیمیایی معینی را از جمله مقدار زیاد آب وگاز co2 به اشتراک دارند. ولی از نظر زمانی از هم مجزا می باشند، کلاً اسپیلیتها در اثنای یک فاز نخستین در تکامل یک ژئوسنکلینال تولید شده اند در حالی که سرپانتین ها با فاز کوهزایی متعاقب سقوط و بسته شدن ژئوسنکلینالی همراه هستند. بطور خلاصه امروزه افیولیت ها قطعات کنده شده پوسته اقیانوسی می باشند که متعلق به گوشتة فوقانی اقیانوسهای قدیمی می باشند، قطعاتی که بصورت رویهمرفتگی و پدیده روراندگی بر روی پوسته قاره ای در زمان بر خورد بین دو قاره و یا بین یک قاره و یک جزیره قوسی بوجود آمده اند.( ریشه واژة یونانی از Ophis به معنی مار به علت شباهتب که این شنگها به پوستة خزندگان دارند)

سکانس افیولیت‌ها

سکانس افیولیت‌ها یا پوسته اقیانوسی معمولا از 5 قسمت تشکیل شده است که از سمت بالا به پایین شامل قسمتهای زیر است:

رسوبات پلاژیک و عمیق دریایی:

این رسوبات شامل رادیولادیت ، چرت ، آهکهای پلاژیک مناطق عمیق دریا و رسوبات آبیسال می‌باشد.

پیلولاوا :

در اثر انجماد سریع ماگمای بازالتی در مجاورت آب ، بازالت حاصل و بی‌پوست به خود می‌گیرد که دارای ترکهای زیادی در سطح است. رنگ این قسمت سبز تیره تا سبز زیتونی است و اغلب حفره‌دار است که حفرات توسط مواد ثانوی مانند کلسیت ، کلسدونی ، زئولیت ، کلریت ، پرهنیت و ... پر شده‌اند.
بازالت متراکم : بازالت متراکم در زیر پیلولاوا قرار دارد و به دایکهای صفحه‌ای ختم می‌شود.

دایکهای صفحه‌ای :

دایکهای صفحه‌ای به موازات محور گسترش اقیانوسها قرار دارند. و این دایکها مسلسل‌وار در کنار هم چیده شده‌اند و معمولا یک طرف اینها حاشیه انجماد سریع دارد.

گابروهای لایه‌ای :

ترکیب گابرو عینا مثل بازالت است. در داخل این گابروها حجم‌هایی از پلاژیو گرانیت دیده می‌شود، که محصول تفریق ماگما است.

کانی پریدوتیت قاعده (تکتونیت) :

پریدوتیت قاعده‌ای ممکن است هارزبوژیتی و یا لرزولیتی باشد.

طرز تشکیل افیولیت‌ها

وجود افیولیت‌ها و پراکندگی آنها در اغلب قاره‌های دنیا نشان می‌دهد که در جایگیری بخش اعظم آنها پدیده تصادم قاره – قاره دخیل بوده و اقیانوس مابین دو قاره در اثر فرآیند فرورانش از بین رفته و در حین تصادم بخشهایی از پوسته اقیانوسی بر روی حاشیه غیر فعال رانده شده‌اند. عدم وجود دگرگونی حرارتی قابل توجه در مرز تماس آنها با رسوبات بیانگر فرورانش آنها در حالت سرد می‌باشد.
در اثر تغییرات مکرر تکتونیکی و یا از ذونهای فرورانش پر شیب ، افیولیت‌ها به ملانژهای تکتونیکی تبدیل می‌شوند و به دلیل سرپانتینی شدن بخش اولترامافیک قاعده‌ای ، واجد خاصیت پلاستیکی شده و به راحتی تغییر شکل می‌یابند. سرپانتینی شدن به تحرک افیولیت ملانژ کمک کرده و ورود قطعات سنگهای درونگیر و بیگانه به داخل سکانس افیولیتی را تسهیل می کند.

انواع افیولیتها

ون تکس سنگهای اولترامافیک و پریدوتیتها را به دو دسته استراتیفرم (غیر کوهزایی) و آلپی (کوهزایی) تقسیم می‌کند و انواع آلپی خود به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند :
-پریدوتیت‌های واقعی یا افیولیت‌های تیپ هاروزبورژیتی (HOT) :
بخش اولترامافیک قاعده‌ای شامل تناوبی از هارزبورژیت و دونیت بود، و توسط دایکهای پیروکسنیتی قطع می‌شود. زون تحولی شامل هارزبورژیت با رگه‌های دونیت که به سمت بالا به گابروهای لایه‌ای همراه با لنزهای کرومیت و دونیت تبدیل می‌شود. سپس گابرو و ورلیت بصورت نوارهای تیره و روشن قرار دارند و به سمت بالا واجد گابروهای لایهای ، دایکهای دیابازی حاوی پلاژیو گرانیت و سپس بازالت‌های تولئیتی از نوع N-MORB است. وجود هارزبورژیت در بخش قاعده و بازالت تولیتی با سرشت Normal-Middle oceam Ridge Basalt) N-MORB) توسعه زیاد دایکهای دیابازی نشان از حجم زیاد ماگمای تزریق شده در شکاف محوری و نرخ بالای ذوب بخشی درگوشه فوقانی است و این ویژگیها در شکافهای با نرخ گسترش تند ، (Fast spreading Ridge) FSR دیده می‌شود.
-پریدوتیت‌های منطقه ریشه (Root Zone) و یا افیولیت‌های تیپ سرزولیتی LOT:
انواع سرزولیتی افیولیت‌ها یا LOT ؛ ترکیب سرزولیتی در بخش اولترامافیک قاعده‌ای مشخص می‌شوند. در این دسته از افیولیت‌ها حجم پلاژیو گرانیت زیاد بوده و حجم دایکهای صفحه‌ای کم و بازالت تولئیتی دارای سرشت غنی شده P-MORB یا E-MORB می‌باشد. ویژگیهای اخیر نشانگر حجم اندک ماگما در شکافهای محوری ، نرخ کم ذوب بخشی در گوشته فوقانی و در نهایت نشانگر شکافهای غیر فعال بانرخ گسترش اندک Slow spreading ridge) SSR) می‌باشد.
از نظر نحوه و سبک جایگیری افیولیت ها را به سه دسته زیر تقسیم می کنند :
-افیولیت‌های حواشی فعال :در این نوع ، لکه‌های افیولیتی بصورت گسیخته در داخل و حواشی فعال قاره‌ها یافت می‌شوند و اغلب فرم ملانژ دارند.
-افیولیت‌های مناطق تصادمی :این نوع افیولیتها در محل برخورد ورقه‌ها یافت می‌شوند.

افیولیت ها وافیولیت ملانژهای ایران:

افیولیت به مجموعه ای از سنگ های مافیك واولترامافیك گفته می شودكه ممكن است منظم یا لایه لایه باشند ویا در اثر تنش های زمین ساختی بایكدیگر مخلوط شده باشند.به افیولیت؛ كمپلكس افیولیتیٍٍٍ ، سری افیولیتی، آمیزه افیولیتی وسر انجام آمیزه رنگین گفته شده كه از میان آن ها واژه آمیزه رنگین(كالرد ملانژ) كاربرد بیشتری دارد واغلب به عنوان یك واحد سنگ چینه ای به كار می رود كه در ایران بیشتر به صورت نوار های باریك هستند و در امتدادطولی اصلی رخنمون دارند.شواهد زمین شناسی ودیگربررسی های انجام شده نشانگر آن است كه تركیب شیمیایی آن ها همانند پوسته اقیانوسی است.لذا پذیرفته شده كه مجموعه های افیولیتی ایران، باقی مانده اشتقاق های درون قاره ای هستند كه در اثركافتی شدن(Rifting)شكل گرفته اند. داشتن كرومیت، سولفید مس توده ای، كانی های گروه پلاتین، عناصر خاكی كمیاب و.....از ویژگی هایی است كه به افیولیت ها ارزش اقتصادی می دهند.

سنگ های سازنده مجموعه افیولیتی ایران

درنواحی كه تأثیرتنش های زمین ساختی بر روی افیولیت ها كمتر بوده، می توان یك روند كلی از سنگ های تشكیل دهنده زیر دید:

اولترا مافیك ها:

عمده ترین سنگ های افیولیت ها هستند كه در میان آن ها هارزبورژیت درصد بالاتری دارد.دونیت، لرزولیت، ورلیت وبرخی از انواع پیروكسینیت ها به ویژه برونزیت نیز از جمله الترا مافیك های افیولیت ها می باشند.

گابرو ها:

پس از الترا مافیك ها فراوان ترین سنگ های بازیك دانه درشت هستندكه از نظر سیما و ساخت در بیشتر جاها به صورت توده ای هستند ولی گاهی نیز ساخت لایه ای دارند.در پاره ای از نواحی افیولیتی ایران سنگ های گابرویی در اثر دگر سانی به مجموعه ای عدسی شكل سفید رنگ متشكل ازگارنت، وزوویانیت،كلریت وگروسولار تبدیل شده اند كه رودنژیت نام دارند.

گدازه های آتشفشانی:

گدازه ها وگاهی خاكستر های آتشفشانی از جمله عناصر مهم افیولیت ها هستند كه تركیب كانی شناسی گوناگون و ساختار بالشی دارند.تركیب آن ها از لوكوبازالت تا اسپیلیت متغیر است.

دایك های دیابازی وگابروها:

دایك های دیابازی(گاهی تغذیه كننده)گابروها را قطع می كنندواز آن ها جوانترند.میكرو گابروها از سنگ های رگه ای افیولیت ها هستندكه سختی زیاد ورنگی بسیار تیره دارند و به صورت دایك های نه چندان ممتد ویا به شكل عدسی رخنمون دارند.سنگ های اسیدی نفوذی: دیوریت كوارتز دار وپلاژیو گرانیت ها از دیگر سنگ های افیولیت ها هستند كه به صوررت توده های كوچك وگاه به صورت دایك ویا رگه های نازك دیده می شوند.سنگ های دگرگونی:در افیولیت های ایران دو نوع سنگ دگرگونی وجوددارد:
گروه نخست میكا شیست.گنایس ومرمر با خاستگاه قاره ای هستند وارتباطی به مجموعه های افیولیتی ندارند.
گروه دوم در حقیقت افیولیت های دگرگون شده اند.
سنگ های افیولیتی در دو فاز جداگانه دگرگون شده اند ؛ فاز نخست ازنوع گرمابی واستاتیك می باشد كه بیشتر موجب تغییركانی شناسی سنگ ها شده است .تشكیل تالك، آزبست و منیزیت از پیامد های این نوع دگرگونی است.فاز دوم از نوع ناحیه ای و نتیجه فشارهای كوهزایی و بسته شدن كافت قاره ای می باشد.قطعات بیگانه: در بسیاری از مجموعه های افیولیتی ایران قطعاتی از سنگ های گوناگون با خاستگاه متفاوت وجود دارد.ابعاد این سنگ ها از كوچك تا بسیار بزرگ متغیر است.این قطعات بیگانه نوعی اولیستولیت (olistolit ) و معرف محیطهای پر تكاپو هستندكه در اثر فرایند های زمین ساختی به مجموعه های افیولیتی افزوده شده اند.

پراكندگی افیولیت ها

در طول وبه موازات خط راندگی زاگرس نوار افیولیت-رادیولاریت وجود دارد كه ادامه آن درعمان نیز یافت می شود. افیولیت های سایر مناطق ایران از نوع ملانژ می باشندو به طور كلی در دو گروه بیان می شوند:
1- نوار افیولیت-رادیولاریتی زاگرس
2-نوار حلقوی ایران مركزی

افیولیت های زاگرس

در امتداد و در بلافصل جنوب غربی زاگرس،دو بخش جدا از هم از مجموعه افیولیتی-رادیولاریتی رخنمون دارد.دو كمان افیولیتی كرمانشاه و نیریزبخشی از نوار افیولیتی به طول تقریبی 3000 كیلومتر هستندكه به طور ناپیوسته از سوریه شروع وپس گذر از جنوب تركیه وزاگرس به عمان می رود.مقایسه افیولیت های زاگرس با ایران مركزی بیانگر 3 تفاوت عمده می باشد:
1-در نوار افیولیتی زاگرس،رسوبات آهكی تخریبی وتوربیدایت به فراوانی یافت می شود در حالی كه همراهان رسوبی آمیزه های رنگین ایران مركزی بیشتر از نوع شیل ،توف و آهك های پلاژیك است.
2-در آمیزه های رنگین ایران مركزی،سنگ های اسپیلیتی و دیابازی نقش مهمی دارند در حالی كه در افیولیت های زاگرس مقدار این سنگ ها ناچیز است.
3-در افیولیت های زاگرس،سنگ های رسوبی سن پالئوزوئیك و مزوزوئیك دارند اما همراهان رسوبی ملانژهای ایران مركزی وشرق ایران بیشتر دارای سنگواره هایی به سن سنومانین تا ماستریشتین می باشند.
سن افیولیت های زاگرس : فسیل شناسی،مدارك و شواهد كمی در تعیین سن این افیولیت ها ارائه داده است.سن عمومی افیولیت های زاگرس كرتاسه پسین اعلام شده است كه البته مطالعات دقیق تری در این مورد باید انجام شود.

افیو لیت های كرمانشاه

در ناحیه كرمانشاه، سنگ های افیولیتی به ویژه در ناحیه صحنه و هرسین رخنمون دارند و افیولیت های كمان صحنه-هرسین نامیده می شوند كه شامل:
نخستین برونزد درشمال شرقی كرمانشاه(ناحیه صحنه) قرار دارد كه متشكل از سنگ های اولترا بازیك دانه ای(كومولیت) پریدوتیت است كه ابتدا باسنگ های گابرویی و سپس با گدازه پوشیده است.این مجموعه اثری از آمیختگی ندارد.
دومین برونزد درجنوب شرقی مجموعه قبلی قرار دارد و به شدت تكتونیزه می باشد.در این مجموعه سنگ های اولترا بازیك با فلس های آهكی و رادیولاریتی همراهند.
سومین برونزد در ناحیه هرسین متشكل از یك توده سرپانتینیت است كه در آن ورقه های آهكی تبلور مجدد یافته دیده می شود.

افیولیت های نیریز

مطالعات مناطق افیولیتی-رادیولاریتی نیریز نشانگر آن است كه در این ناحیه جداشدگی پوسته در زمان تریاس صورت گرفته است.در نیریز فارس قاعده این رسوبات به خوبی قابل ملاحظه است وبدون دگرشیبی وگسل خوردگی بر روی آهك های رسی سازند سروك قرار گرفته و شامل 3 بخش مشخص زیر می باشد:
بخش زیرین یا بخش رسوبی: قاعده سكانس افیولیت-رادیولاریت نیریز را به عنوان یك واحد لیتولوژیك خاص به نام رادیولاریت زاگرس معرفی می كنند.این واحد شامل مجموعه ای از روراندگی های متوالی است كه درمجموع ساختمان فلسی داشته واز نظر لیتولوژی شامل رادیولاریت های قرمز رنگ همراه با چرت های لایه ای است.
بخش میانی یا بخش ملانژ: این بخش بر روی بخش قبلی قرار دارد.ضخامت آن نسبت به دو بخش دیگر،كم وشامل قطعات بیگانه رسوبی وآذرین می باشد.
بخش فوقانی یا بخش افیولیتی: در قاعده این بخش توده افیولیتی به ضخامت چند متر دیده می شودو بر روی آن مجموعه ای از قطعات آهكی متبلور با دگرگونی ضعیف دیده می شود.بر روی این آهك ها افیولیت های واقعی وجود دارند كه ضخامت آن به كیلومترها می رسد.

افیولیت های ایران مركزی

افیولیت های ایران مركزی با نام نوار های حلقوی ذكر می شوند كه خرده قاره مركز وشرق ایران مركزی را فرا گرفته اند.مهم ترین افیولیت ملانژ هایی كه درتشكیل این نوار حلقوی شركت دارند عبارتند از:

افیولیت ملانژ ناحیه سبزوار

این منطقه یكی از عمده ترین مناطق افیولیتی ایران است كه در كنار گسل درونه و در حدود 2000 كیلومتر مربع وسعت دارد.این مجموعه از سنگ های اولترا بازیك تشكیل شده است كه هارزبورژیت قسمت اعظم آن را تشكیل می دهد.این مجموعه بر اثر عوامل تكتونیكی به صورت قطعات بزرگ از گوشته جدا شده است.سنگ های بازیك تا حد واسط و اسیدی وهمچنین میكرو گابرو ها و دایك های دیابازی نیز در آن دیده می شوند.گدازه های بالشی از نوع لوكوبازالت تا اسپیلیت و حتی كراتوفیر متغیر است.در این مجموعه رودنژیت نیز در بسیاری از قسمت ها قابل تشخیص است.
عمده ترین رسوبات همراه با آن ،سنگ های پلاژیك به همراه كمی رادیو لاریت است.سن رسوبات سری های آتشفشانی همراه با آن به اواخر كرتاسه بالایی نسبت داده شده است.

افیولیت ملانژهای شمال تربت حیدریه

در این منطقه سكانس تقریبا كاملی از ساختار یك مجموعه افیولیتی دیده می شود كه از قاعده به طرف بالا به شرح زیر است:
- آمفیبولیت های قاعده ای: در نتیجه روراندگی پوسته اقیانوسی بر روی حاشیه قاره،در قاعده افیولیت تشكیل شده اند.
- پریدوتیت های متامورفیك: شامل: هارزبورژیت، دونیت، ورلیت، لرزولیت و سرپانتینیت.
- سنگ های كومولیت:كانی های تشكیل دهنده در آشیانه ماگمایی در مرحله اول با تشكیل اولترامافیك ها و در مرحله دوم با تشكیل سنگ های گابرویی همراه بوده است.
- رودنژیت: در نتیجه متاسوماتیسم سنگ های دیگر مانند گابروها تشكیل شده اند.
- مجموعه دایك های صفحه ای: در اثر تزریق دایك ایجاد شده اند و عمدتا سنگ های دیابازی را شامل می شوند.

افیولیت ملانژهای جنوب بیرجند

در جنوب بیرجند،افیولیت ملانژهای در هم ریخته وكم وبیش دگرگون شده ای دیده می شود كه به صورت قطعات كوچك و گاه بزرگ نفوذ كرده اند و در آن واحد های دونیت ، پیروكسینیت و لرزولیت وجود دارد كه گاهی به سرپانتین تبدیل شده اند.این افیولیت ملانژها یك سكانس كامل افیولیتی بوده ودارای شكل قوس مانندی می باشند.
بین افیولیت مزبور و فیلیش هایی كه با سنگ های آتشفشانی همراهند، تغییرات تدریجی یافت می شود:سرپانتینیت ، شیل های سیلیسی و آهك های قرمز بین لایه ای ،سنگ آهك نازك و متراكم گلوبوترونكا دار.به طرف جنوب مجموعه دیابازی میكروملانژ شروع می شود.در داخل آن قطعات دیابازی درون سیمان آهكی قرار دارد.
یك توده همگن وضخیم دیابازكه در بخش زیرین ساخت بالشی دارد و دارای قطعات قرمز و نامشخصی از مواد سیلیسی است كه به طرف جنوب دوباره تكرار می شود.افیولیت ملانژ این منطقه دگرگون شده است.در هم آمیختگی این افیولیت ها پیش از پالئوژن بوده است.سنگ های نوع فیلیش ترشیاری در این منطقه شناخته نشده است.

ملانژهای شرق ایران

در اثر عمل فرورانش، بخشی از گوشته بالایی و پوسته اقیانوسی به صورت مجموعه درهمی (ملانژ افیولیتی) بر جای مانده است كه متشكل از آمفیبولیت، متا دیاباز، پیلولاوا، آندزیت و رسوبات پلاژیك نظیر رادیولاریت ها می باشد.همچنین سنگ های اولترابازیك، بازیك و حد واسط با در هم ریختگی شدید نیز در این مجموعه به چشم می خورد.در حقیقت این افیولیت ها نشانه جدایی بلوك لوت و بلوك افغان از یك پلاتفرم واحد است. در واقع بخشی از این مجموعه را می توان یك ملانژ تكتونیكی به شمار آورد.تعیین سن به خاطر درهم ریختگی تكتونیكی با رسوبات جوانتر مشكل است ولی در توده كوه آهنگران به روش K-Ar سن(2/0 +-6/83) میلیون سال به دست آمده است.

افیولیت ملانژهای شمال مكران

نوار افیولیت ملانژ جنوب و جنوب غرب كرمان
این نوار از شمال اسفندقه تا منطقه حاجی آباد به طول تقریبی 360 كیلومتر امتداد دارد.سنگ های این مجموعه شامل انواع اولترابازیك و بازیك تا انواع حد واسط واسیدی است. درناحیه چهار گنبد كه عریض ترین بخش این نوار را تشكیل می دهد، نظم و ترتیب ویژه ای دیده می شود و اساسأ شامل 3 بخش زیر است:
بخش زیرین شامل واحد های رسوبی است و قسمت اعظم آن ماسه سنگ، چرت و آهك به رنگ های مختلف است.
بخش میانی كه در آن تناوبی از سنگ های رسوبی با گدازه های آتشفشانی زیر دریایی دیده می شوند.
بخش فوقانی شامل مجموعه ای از سنگ های اولترابازیك و عدسی هایی از آهك های پلاژیك است.

افیولیت ملانژ شمال نائین

این مجموعه كالرد ملانژ،از افیولیت ها وسنگ های آهكی و رادیولاریت تشكیل یافته و در مجموع روندی تتریبا شمالی-جنوبی دارد. قسمت اعظم این مجموعه شامل پریدوتیت وسرپانتینیت و به مقدار كمتر پیروكسینیت ها و دیا باز هاست. تعدادی رگه دیاباز ، گابرو و میكرو گابرو نیز در منطقه دیده می شوند. به طور محلی سنگ های دگرگونی نیز به صورت قطعات كوچكی از شیست های دگرگونی ، آمفیبولیت وو سنگ های آهكی دگرگون شده در مجموعه افیولیتی دیده می شوند. از نظر شیمیایی سنگ های مجموعه افیولیتی ناحیه نائین از یك ماگمای توله ایتی به وجود آمده اند.

ملانژ ماكو- خوی

این مجموعه افیولیتی در خارج از كادر مجموعه افیولیت ملانژ حلقوی و در حوالی خوی بیرون زدگی های آن ها را می توان مشاهده كرد. بین مرز ایران و تركیه(در غرب دریاچه ارومیه) تعدادی از مجموعه های افیولیت- رادیولاریت به صورت بیرون زدگی های نامنظم در امتدادشمال – جنوب دیده می شوند. این افیولیت ها از سنگ های الترابازیك، رادیولاریت، دیاباز و مواد توفی- آتشفشانی فراوان تشكیل شده اند. در داخل ورلیت های خوی نیز رگه های گرانیت دیده می شود. به نظر می رسد كه این ملانژها در گودال های حاشیه ای – اقیانوسی زاگرس مرتفع تشكیل شده و از نوع دراز گودال می باشند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
SAJJAD BATAGHVA
شنبه 20 اسفند 1390
سه شنبه 25 دی 1397 ساعت 18 و 34 دقیقه و 58 ثانیه
Hello everybody, here every person is sharing
these kinds of familiarity, so it's good to read this website, and I used
to pay a visit this webpage everyday.
سه شنبه 25 دی 1397 ساعت 02 و 23 دقیقه و 31 ثانیه
This is really fascinating, You are an excessively professional blogger.
I've joined your feed and look ahead to
in the hunt for extra of your fantastic post. Also, I've shared your
website in my social networks
دوشنبه 24 دی 1397 ساعت 18 و 29 دقیقه و 06 ثانیه
Amazing! Its truly awesome post, I have got much clear idea regarding from
this paragraph.
یکشنبه 23 دی 1397 ساعت 17 و 43 دقیقه و 18 ثانیه
Ridiculous quest there. What happened after?
Take care!
چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 05 و 48 دقیقه و 19 ثانیه
You made some good points there. I checked on the internet to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this
site.
دوشنبه 17 دی 1397 ساعت 17 و 57 دقیقه و 07 ثانیه
If you desire to get a great deal from this article then you have to apply these methods to your won webpage.
جمعه 14 دی 1397 ساعت 09 و 58 دقیقه و 03 ثانیه
Magnificent goods from you, man. I have understand
your stuff previous to and you're just extremely
magnificent. I actually like what you've acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still take care
of to keep it sensible. I can not wait to read far more
from you. This is really a terrific website.
جمعه 14 دی 1397 ساعت 00 و 53 دقیقه و 29 ثانیه
Wonderful article! That is the kind of info that are meant to be
shared across the web. Disgrace on the seek engines for no longer positioning this put up
higher! Come on over and seek advice from
my site . Thanks =)
پنجشنبه 13 دی 1397 ساعت 14 و 21 دقیقه و 10 ثانیه
Thanks for sharing such a fastidious opinion, piece of writing
is nice, thats why i have read it entirely
یکشنبه 9 دی 1397 ساعت 02 و 22 دقیقه و 03 ثانیه
Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday.

It will always be interesting to read content from other writers and use something from other web sites.
شنبه 8 دی 1397 ساعت 10 و 39 دقیقه و 14 ثانیه
I'm impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that's equally educative and interesting, and without a doubt,
you have hit the nail on the head. The problem is something
which not enough men and women are speaking intelligently
about. Now i'm very happy I found this during my hunt for something concerning
this.
جمعه 7 دی 1397 ساعت 22 و 07 دقیقه و 40 ثانیه
I got this website from my friend who shared with me regarding this
site and at the moment this time I am browsing this site and reading very
informative articles at this time.
جمعه 7 دی 1397 ساعت 06 و 53 دقیقه و 07 ثانیه
I read this paragraph fully about the resemblance
of newest and preceding technologies, it's awesome article.
جمعه 30 آذر 1397 ساعت 15 و 42 دقیقه و 01 ثانیه
Appreciate the recommendation. Will try it out.
پنجشنبه 29 آذر 1397 ساعت 03 و 42 دقیقه و 12 ثانیه
https://www.mifare.net/company/fortnite-free-v-bucks-generator/
https://www.mifare.net/company/fortnite-free-v-bucks-generator-2/
https://www.mifare.net/company/free-v-bucks-no-verification/
https://www.mifare.net/company/free-v-bucks-ps4/
چهارشنبه 28 آذر 1397 ساعت 02 و 49 دقیقه و 00 ثانیه
Can you tell us more about this? I'd love to find out some additional
information.
دوشنبه 26 آذر 1397 ساعت 03 و 53 دقیقه و 38 ثانیه
Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for
your further post thanks once again.
یکشنبه 25 آذر 1397 ساعت 01 و 41 دقیقه و 44 ثانیه
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem
to get there! Appreciate it
جمعه 23 آذر 1397 ساعت 09 و 57 دقیقه و 54 ثانیه
I'd like to find out more? I'd want to find out more details.
پنجشنبه 22 آذر 1397 ساعت 05 و 37 دقیقه و 16 ثانیه
Please let me know if you're looking for a article writer for your blog.

You have some really grdeat articles and I think
I would be a good asset. If you ever want to take some of the load
off, I'd love to write some matereial for your blog in exchange
for a link back to mine. Please shoot me an email if interested.
Thanks!
سه شنبه 20 آذر 1397 ساعت 00 و 22 دقیقه و 14 ثانیه
Thanks for one's marvelous posting! I actually enjoyed
reading it, you will bee a great author.I will be sure too bookmark your blg and wipl eventually come bahk from now on. I want to encourage you to continue your great
work, have a nice holiday weekend!
جمعه 16 آذر 1397 ساعت 10 و 34 دقیقه و 02 ثانیه

With thanks. Quite a lot of content!

cialis price in bangalore cialis wir preise i recommend cialis generico cialis pills dose size of cialis cialis 50 mg soft tab tadalafil 10 mg try it no rx cialis generic cialis cialis 10mg prix pharmaci
جمعه 16 آذر 1397 ساعت 04 و 41 دقیقه و 24 ثانیه
Wow, superb blog layout! How lengthy have you ever been running a blog for?
you make blogging look easy. The full glance of your site
is great, let alone the content material!
چهارشنبه 14 آذر 1397 ساعت 19 و 56 دقیقه و 01 ثانیه
Outstanding story there. What happened after? Thanks!
چهارشنبه 14 آذر 1397 ساعت 19 و 29 دقیقه و 45 ثانیه

You said it very well..
we use it cialis online store canadian drugs generic cialis cialis 5 mg buy where cheapest cialis buy cialis cheap 10 mg recommended site cialis kanada generic cialis review uk generic cialis review uk buy online cialis 5mg 5 mg cialis coupon printable
چهارشنبه 14 آذر 1397 ساعت 05 و 43 دقیقه و 49 ثانیه

Appreciate it, Ample posts.

cialis sans ordonnance tesco price cialis tesco price cialis cialis tadalafil online cialis generico lilly cialis online napol canada discount drugs cialis cialis purchasing cialis cipla best buy il cialis quanto costa
سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 18 و 26 دقیقه و 59 ثانیه

Excellent information. With thanks!
rezeptfrei cialis apotheke cialis coupon click here to buy cialis 5 mg cialis coupon printable venta cialis en espaa cialis prices only now cialis 20 mg we recommend cialis info only best offers cialis use cialis qualitat
سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 07 و 17 دقیقه و 28 ثانیه

Appreciate it, Ample stuff!

low dose cialis blood pressure rx cialis para comprar low dose cialis blood pressure cost of cialis cvs low cost cialis 20mg callus cialis for sale south africa sialis cialis tadalafil online cialis venta a domicilio
سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 02 و 02 دقیقه و 13 ثانیه
Very soon this wweb site will be famous among all blogging and site-building visitors,
due to it's fastidious content
دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 19 و 18 دقیقه و 51 ثانیه

Appreciate it! Ample content!

achat cialis en europe how does cialis work callus cialis usa cost enter site 20 mg cialis cost tadalafil generic are there generic cialis cialis wir preise cialis wir preise tadalafil generic
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای دانشجویان اکتشاف معدن 89 پلی تکنیک تهران محفوظ است