تبلیغات
دانشجویان اکتشاف معدن 89 پلی تکنیک تهران - دانستنیهای معدن
دانشجویان اکتشاف معدن 89 پلی تکنیک تهران
ایرانی سربلند با پشتوانه علمی قوی
"
درباره وبلاگ


باسلام خدمت كلیه كاربران عزیز
ورود شما رو به وبلاگ مهندسین اكتشاف معدن 89 پلی تكنیك تبریك گفته و امیدوارم در كنار این وبلاگ لحظات خوب و خوشی داشته باشید و بتونیم با شما در ارتباط مستمر باشیم .
باما همراه باشید تا شمارا بادنیای معدن آشنا كنیم .
مدیر وبلاگ ( سجاد باتقوا )

مدیر وبلاگ : SAJJAD BATAGHVA
نویسندگان

آیا می دانید به كانی آپاتیت چه لقبی داده اند؟

كانی آپاتیت ، با سختی 5 و وزن مخصوص 3 ، جلای شیشه ای تا نیمه صمغی دارد. شفاف تا نیمه شفاف بوده ، برخی نمونه های آن خاصیت ترمولومینسانس دارند كه هنگام حرارت دادن آنها در زیر دمای سرخ ، به صورت التهابی نورانی دیده می شوند. سیستم آن هگزاگونال بوده ، در اسیدها محلول است.

آپاتیت از منشأ اولیه به عنوان كانی فرعی در تمامی سنگهای آذرین ، رسوبی و دگرگونی وجود دارد: در پگماتیتها و رگه های هیدروترمال (قره باغ‌) و در توده های منیتیت تیتانیوم دار (چغارت)

و از منشأ ثانویه در استخوان و دندان موجودات زنده ، و یا در رسوبات فسفاته با منشآ آلی.

آپاتیت بلورین به طور گسترده به عنوان كود شیمیایی در كشاورزی به كار برده می شود. هم چنین این كانی به عنوان منبع تهیه سوپر فسفاتها و فسفر به كار برده می شود. انواع شفاف و خوش رنگ آپاتیت به عنوان جواهر تراشیده می شود؛ هر چند كه سختی این كانی برای آنكه در گروه جواهرات قرار گیرد پایین است.

نام این كانی در زبان یونانی به معنای " فریبنده " است ؛ زیرا انواع جواهری آن با سایر جواهرات اشتباه می شود.

آیا میدانید ذخیره معدن مس انگوران چه مقدار برآورد شده است؟

خبرگزاری تخصصی معدن- میزان ذخیره معدن انگوران 12 میلیون تن است که چهار میلیون تن آن سولفوره است.
به گزارش معدن نیوز ؛ ابوطالب اشکوری مدیر معدن انگوران، در خصوص ریزش معدن انگوران در سال 85، به ساختار زمین شناسی این معدن اشاره کرد که به ترتیب ماده معدنی در طبقه بالای معدن و پس از آن لایه آهکی متخلخل و در نهایت لایه شیستی قرار دارد.
وی اظهار داشت: به مرور زمان در پی برداشت خاک از معدن انگوران، در لایه شیستی به عنوان یک لایه غیر قابل نفوذ، آب های زیر زمینی در این سطح حالت صابونی پیدا کرد که در نهایت عملیات معدن کاری و تخریب های صورت گرفته در طول سالها در معدن، سبب ایجاد شکاف بزرگی در دیواره شمالی معدن در سال 84 شد.
به گفته مدیر معدن انگوران ، اولین آثار حرکتی این توده در بهار سال 84 در غالب یک شکاف در حدود 150 متری در پشت معدن انگوران خود را نشان داد.
وی در بیان تاثیر این شکاف در ریزش معدن در سال 85، یاد آورشد : وجود لایه گسلی در قسمت شمالی معدن و گسستگی موجود در بین این دو گسل سبب ریزش بزرگی در سال 85 بین این دو گسل شد که بر اثر آن 25 میلیون تن باطله آهکی روی ماده معدنی را پوشاند.
اشکوری ادامه داد: در واقع با توجه به حجم زیاد توده آهکی، روش های متداول مانع از ریزش معدن نشد که بر این اساس در مهرماه سال 85، ریزش بزرگ دیگری در معدن انگوران رخ داد.
وی همچنین از آتش بارهایی که در طول مدت معدنکاری صورت گرفته بود به عنوان یکی از عوامل تحریک کننده ریزش معدن نام برد.
وی با اشاره به شروع باطله برداری از توده ریزشی در سال 86، یاد آورشد: در انتهای سال 90، 95 درصد از توده ریزشی برداشت شد ضمن آنکه باطله برداری و استخراج خاک از معدن در نیمه دوم سال 89 به روال عادی خود بازگشت.
مدیر معدن انگوران با بیان اینکه طی سال 85 تا 89 حدود 56 میلیون تن باطله برداری از معدن انگوران صورت گرفت، تصریح کرد: در سال گذشته همزمان با باطله برداری، 720 هزار تن ماده معدنی از معدن انگوران استخراج شد.
وی میزان ذخیره معدن انگوران را 12 میلیون تن عنوان کرد که از این مقدار 4 میلیون تن آن سولفوره است.
اشکوری با بیان مطرح بودن استخراج زیربنایی خاک از معدن انگوران، به اجرای مناقصه ای به منظور ایجاد کاربری برای استخراج زیربنایی معدن اشاره کرد.
وی تاکید کرد: در بخش روباز معدن 8 میلیون تن ماده معدنی باقی مانده است که به طور سالانه بین 700 تا 800 هزار تن استخراج صورت می گیرد.
مدیر معدن انگوران با اشاره به اینکه برداشت از خاک معدن انگوران ابتدا به صورت زیر زمینی انجام می شد، اضافه کرد: تا سال 1348 با استخراج خاک از معدن انگوران به صورت زیرزمینی، مواد معدنی پرعیار پس از کالسینه شدن به فروش می رسیدند.
وی ادامه داد: با تکمیل اطلاعات از منطقه و با توجه به ظرفیت معدن انگوران، از سال 1348 کارطراحی معدن به صورت روباز آغاز شد تا در سال 1358 استخراج روباز از معدن صورت گیرد.
اشکوری درخصوص تعیین سهمیه واحدهای فعال در صنعت سرب و روی، اظهارداشت: هرساله با مشخص شدن ظرفیت تولید از معدن انگوران، برنامه تولید و نوع ماده معدنی تعریف می شود.
وی ادامه داد: بر این اساس پروانه بهره وری شرکت های فعال در صنعت سرب و روی هرساله از سازمان صنایع استعلام می شود تا مجموع پروانه های بهره برداری به دست آید.
به گفته مدیرمعدن انگوران، ضریب حاصله از تقسیم میزان ماده معدنی بر مجموع پروانه های بهره برداری، در پروانه بهره برداری ضرب می شود تا سهیمه خاک واحدهای فعال در این عرصه مشخص شود.
وی اظهارداشت: خاک هایی با عیار بیش از چهار درصد سرب، در اختیار شرکت هایی که از توانایی استحصال سرب برخوردارند، قرارمی گیرد.
اشکوری یاد آورشد: حدود 10 شرکت در داخل کشور وجود دارد که از توانایی استحصال سرب برخوردارند به گونه ای که این شرکت ها با تولید کنسانتره، پس از گرفتن ماده معدنی از خاک، سرب و روی را از این ماده جدا می کنند.
به گفته وی، سرب بیش از 4 درصد به راحتی قابل استحصال است بر این اساس خاک هایی با عیار بالاتر از چهار درصد در اختیار شرکت های شمشی قرار نمی گیرد.
مدیرمعدن انگوران ادامه داد: در واقع قابل برداشت نبودن باطله های باقی مانده از سرب سبب می شود تا دور ریخته شود این امر سبب شد تا از سال 86 خاک های با سرب بیش از چهار درصد در اختیار شرکت های تولید کننده شمش قرار نگیرد.
وی اضافه کرد: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی با قرار دادن این نوع از خاک ها در اختیار شرکت های که عمل فراوری را انجام می دهند، آنها را موظف می کند تا کنسانتره روی خود را بر اساس سهمیه ای که به آنها ابلاغ می شود در اختیار شرکت های شمشی قرار دهند.
اشکوری محصول کم عیار را حدود 14 درصد، متوسط را عیار 15 تا 28درصد و پرعیار را بیش از 28درصد عنوان کرد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای دانشجویان اکتشاف معدن 89 پلی تکنیک تهران محفوظ است